رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

کک و مک چیست؟

شروع موضوع توسط somayeh ‏3/2/17 در انجمن کک و مک

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. somayeh

  somayeh مدیر

  کک و مک چیست؟
  به نقاط صاف و گرد و کوچک روی صورت کک و مک گویند. کک و مک نظم خاصی ندارد. بیشتر در اثر تماس مکرر با نور خورشید و در گونه ها و بینی ایجاد می شود. همچنین کک و مک بیشتر در افرادی با پوست سفید و با رنگ های زرد ، قرمز، برنزه ، قهوه ای روشن و یا سیاه دیده می شود. اطراف آنها به علت باقیماندن رنگدانه های تیره به نام ملانین تیره رنگ است.

  انوع کک و مک:
  Ephelides-1:
  لکه هایی به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن ، و باسطح صاف و بدون برجستگی هستند. این نوع کک و مک بیشتر در ماه های گرم و آفتابی نمایان می شود. همچنین افرادی با پوست های روشن بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. گاهی نیز عامل این بیماری وراثت است.

  Lentigines -2 :
  لکه هایی هستند تیره به رنگ برنزه کوچک ، قهوه ای و یا سیاه که بیشتر نیز در کودکان و فصول گرم سال ظهور می کند. این بیماری ربطی به سن ندارد و گاهی عامل آن وراثت است.

  برای پیشگیری از ایجاد کک و مک ، از کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست استفاده کنید.

  کک و مک چگونه افزایش می یابند؟
  کک و مک نتیجه توضیع نامتوازن رنگدانه های ملانین یا ته نشین شدن نامتعارف آن در یک نقطه از پوست است. این بیماری براثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماورا بنفش ایجاد می شود. زیرا پوست در معرض خورشید ضخیم شده و رنگدانه های ملانین در سلول های تولید کننده با حداکثر قدرت خود شروع به تولید رنگ می کنند. این مشکل بیشتر در افرادی با پوست روشن مشاهده می شود.

  چطور می توان از بروز کک و مک پیشگیری کرد؟
  از آنجایی که این بیماری گاهی عامل ژنتیکی دارد بهتراست برای پیشگیری حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن بیهوده در معرض خورشید خودداری کنید. با این کار هم احتمال ابتلا به کک مک را کاهش داده اید و هم سرطان پوست را.
   
 2. shiasi.h7

  shiasi.h7 عضو گروه

  کک و مک دسته‌ای از ملانین متمرکز شده است که اغلب روی صورت افراد بور قابل مشاهده است. کک و مک تعداد زیادی از سلولهای تولید کننده ملانین (ملانوسیت) ندارد، اما به جای آن سلولهایی دارد که مقدار زیادی دانه‌های ریز ملانین تولید می‌کنند که رنگ پوست را تغییر می‌دهد. (تعداد ملانوزم را افزایش می‌دهد) این مسئله موجب متفاوت بودن پوست انسانها می شود،اما با گندمه و خال متفاوت است.

  تشکیل کک و مک با قرار گرفتن در نور آفتاب شروع می‌شود. قرار گرفتن در نور فرابنفش ملانوسیت‌ها را فعال می‌کند که موجب می‌شود ملانین زیادی تولید کنند، که آن هم به نوبه خود موجب تیره‌تر و قابل مشاهده تر شدن کک و مک می‌گردد.

  کک ومک غالباً روی صورت یافت می‌شود، اگرچه ممکن است در هر قسمتی از پوست که در معرض نور آفتاب قرار گیرد، مثل بازوها و شانه‌ها هم ظاهر شود. جمع شدن زیاد ملانین ممکن است موجب تکثیر کک و مک شده و منطقه‌ای از پوست مثل صورت را به طور کامل بپوشاند. در نوزادان کک ومک به ندرت دیده می‌شود و در کودکان قبل از بلوغ جنسی رایج تر است. کک و مک اگر هم با کرم و یا لیزر بهتر شده باشند در صورت قرار گرفتن در نور آفتاب و محافظت نکردن دوباره ظاهر خواهد شد، اما با افزایش سن در بعضی موارد کم رنگ می‌گردد.

  کک و مک ناراحتی پوستی نیست، اما افرادی که کک ومک دارند عموماً ملانین محافظت کننده در برابر نور کمی دارند، و بنابراین نسبت به تأثیرات نور فرابنفش حساس تر هستند. توصیه شده افرادی که پوستشان تمایل به کک ومک شدن دارند از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب خوداری کرده و از کرمهای ضدآفتاب استفاده کنند.

  وجود کک و مک به آلل نادری از ژن MC1R بستگی دارد، گرچه تشخیص داده نمی‌شود که یک فرد کک ومک خواهد داشت اگر یک یا حتی دو کپی از این ژن داشته باشد. گرچه، افرادی بدون هیچ نسخه از ژن MC1R هم گاهی اوقات دچار کک و مک می‌شوند. اگر چنین باشد، افرادی با تعداد زیادی از نواحی کک ومک دار یک یا تعداد بیشتری از انواع ژن MC1R دارند. از انواع مختلف ژن MC1R رایج‌ترین ژنها در موضوعات مربوط به کک و مک Arg151Cys، Arg160Trp، Asp294His هستند. ژن MC1R در داشتن موی قرمز بیشتر از داشتن کک و مک دخیل است. بیشتر افراد موقرمز دو نوع مختلف از ژن MC1R را دارند و تقریباً همهٔ آنها یک نوع دارند.انواعی که موجب قرمز شدن مو می‌شوند همانهایی هستند که موجب کک ومک می‌شوند.در مناطقی مثل ژاپن هم، که موی قرمز دیده نمی‌شود افراد دارای کک و مک پییدا می‌شوند. این افراد انواع متفاوت Val92Met دارند که در افراد سفید پوست هم یافت می‌شود، اگرچه در رنگدانه‌های آنها تأثیر کمی دارد. دخالت داشتن آلل R162Q در ایجاد کک ومک مورد بحث بوده است

  انواع ژن MC1R که مربوط به کک ومک می‌شوند در ژنوتیپ انسان زمانی ظاهر شد که انسانها شروع به ترک آفریقا کردند. انواع Val92Met در جایی بین ۲۵۰٬۰۰۰–۱۰۰٬۰۰۰ سال قبل ظاهر شد، آنقدر طولانی که برای این ژن کافی بود تا بوسیلهٔ انسان به آسیای مرکزی انتقال داده شود. تخمین زده می‌شود که Arg160Trp حدود ۸۰٬۰۰۰ ظاهر شد در حالیکه Arg151Cys وAsp294His براساس تخمین‌ها ۳۰٬۰۰۰ ظاهر شده است. مردم نژاد اروپایی انواع وسیعی از ژن MC1Rرا بدلیل عدم فشار محیطی زیادی روی ژن دارند.آلل اصلی MC1R برای پوست تیره با محتوی ملانین زیاد سلولها کد گذاری شده است. محتوی ملانین بالا هنگام قرار گرفتن در نور فرابنفش عامل محافظ است .احتیاج کمتر بود هنگامیکه انسان به عرضهای جغرافیای بالا مهاجرت کرد به دلیل اینکه آفتاب نور فرابنفش کمتری داشت. پوست روشنتر به سازگاری نیازمند است بنابراین افرادی که در عرضهای جغرافیایی بالاتر زندگی می‌کنند هنوز می‌توانند برای تولید ویتامین د به اندازهٔ کافی اشعهٔ فرابنفش جذب کنند.افراد کک و مک دار تمایل کمی به حمام آفتاب گرفتن دارند و پوستشان خیلی روشن است که به افرادی که دارای این ژن هستند کمک می‌کند ویتامین د جذب کنند.
   
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/9/18