رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion)

شروع موضوع توسط soheil ‏31/1/17 در انجمن میکرودرم

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. soheil

  soheil مشاور

  یکی از روش‌های بسیار مناسب برای شادابی و حفظ طراوت پوست میکرودرم ابریژن یا همان میکرودرم است. این روش درواقع نوعی لایه‌برداری سطحی و از بین بردن سلول‌های مرده پوست به‌منظور ساخت مجدد سلول است.

  میکرودرم برای اولین بار در سال 1985 در ایتالیا مورداستفاده قرار گرفت و پس‌ازآن تا سال 1998 در سایر نواحی اروپا و حتی آمریکا استفاده می‌شد که درنهایت در سال 1998 به تائید رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسید. طبق این تأییدیه میکرودرم به‌عنوان روشی غیر خطرناک و غیرتهاجمی جهت جوان‌سازی پوست شناخته شد.

  میکرودرم درواقع نوعی سایش سطحی پوست است که از طریق تماس ذرات پودر اکسید آلومینیوم که از دستگاه مخصوص میکرودرم اسپری می‌شود باپوست پدید می‌آید.

  دستگاه مخصوص میکرودرم طوری طراحی‌شده است که در زمان استفاده از آن پودر اکسید آلومینیوم با سرعت‌بالا با سطح پوست تماس می‌یابد و پس از برداشتن لایه‌ای از سلول‌های مرده‌ی سطح پوست و منافذ بسته‌ی پوست، توسط مخزن جداگانه که در کنار مخزن اسپری کننده قرارگرفته است با مکش ایجاد از سطح پوست جمع‌آوری‌شده و ذخیره می‌شود.

  درواقع با میکرودرم به‌صورت هم‌زمان اکسید آلومینیوم به پوست اسپری شده و سلول‌های مرده حاصل از آن و بلوره‌های باقی‌مانده توسط دستگاه مکنده به درون دستگاه جذب می‌شوند. اکسید آلومینیوم استفاده‌شده توسط دستگاه علاوه بر پاک‌سازی و لایه‌برداری پوست باعث تحریک لایه‌های زیرین پوست و افزایش الیاف تشکیل‌دهنده‌ی پوست (کلاژن) گردیده و پوست را قوام می‌بخشد.

  در سنین نوجوانی و جوانی پلاژن موجود در پوست موجب حفظ جوانی و طراوت پوست می‌گردد اما باگذشت زمان و ظاهر شدن اثرات پیری و همچنین تأثیر نور خورشید الیاف کلاژن موجود در پوست کاهش‌یافته و قوام و لطافت پوست به‌شدت کاسته می‌شود.

  افزایش کلاژن ایجادشده توسط میکرودرم می‌تواند جوانی و طراوت پوست را مجدداً بازگردانده و اثرات پیری و کاهش کلاژن را تقلیل دهد.

  در برخی از سیستم‌های میکرودرم سرهای الماسه مخصوصی وجود دارد که به‌صورت جداگانه یا به‌صورت ترکیبی با اسپری شدن پودر (معمولاً اکسید آلومینیوم) می‌تواند ضایعات پوستی را نیز درمان کند.

  این روش به‌خصوص در درمان چروک و چین‌های سطحی پوست بسیار مؤثر بوده و موجب شفاف شدن پوست می‌گردد البته این روش بر روی لکه‌های پوستی ناشی از بارداری یا کک‌ومک‌های ارثی یا عمیق تأثیر زیادی ندارد اما برای درمان خال‌های ناشی از افزایش سن یا تماس زیاد با نور خورشید کاربرد زیادی دارد.

  همچنین پاسخگویی این روش برای از تنگ یا از بین بردن منافذ بازشده پوست و اسکار یا جوشگاه‌های ناشی از آکنه یا آسیب پوستی بسیار مناسب است.

  انجام میکرودرم در پوست‌های چرب می‌تواند موجب از بین بردن لایه چربی شده و در پوست‌های خشک با تحریک غدد ترشح‌کننده چربی (سباسه) موجب مناسب شدن وضعیت پوست گردیده و راه نفوذ داروها و مواد مناسب به پوست را هموار سازد.

  انجام میکرودرم به‌صورت کلی می‌تواند تأثیرات مواد دارویی یا زیبایی را چندین برابر افزایش دهد. بدین‌صورت اثرات داروهایی از قبیل روشن‌کننده‌ها یا داروهای ضد آکنه‌ی موضعی به‌صورت فزاینده‌ای رشد کرده و روند درمان تسریع می‌گردد.

  اگرچه اثرات میکرودرم بر روی پوست‌های روشن مناسب‌تر است ولی از این روش می‌توان در افراد بارنگ پوست تیره نیز بهره برد به صورتی که خطر یا عارضه‌ای برای این افراد ایجاد نشود.

  نکته بسیار رضایت‌بخش در میکرودرم روشن شدن و نرم و شاداب شدن پوست بلافاصله بعد از درمان است که گلگونی یا سرخی ملایمی بر صورت ایجاد می‌شود که این سرخی تا چند ساعت بعد از بین می‌رود.


  این خاصیت مناسب میکرودرم و سبک و سریع بودن روش آن را به‌عنوان Lunch Peel معروف کرده است؛ یعنی فرد به‌راحتی قبل از مهمانی یا عروسی یا هر وعده ملاقات می‌تواند از این روش استفاده کرده و با ظاهری شاداب و تازه ظاهرشده و مجدداً بر سرکار خود حاضر شود. استفاده از میکرودرم معمولاً در صورت، گردن، بالای سینه، بازوها و آرنج‌ها رایج است.


  برای انجام میکرودرم ابتدا همه موضع از مواد چرب یا آرایشی پاک‌شده و بعد با استفاده از الکل یا نرمال سالین سطح پوست به‌صورت مجدد پاک‌سازی می‌شود. طول مدت استفاده از میکرودرم معمولاً بین 15 دقیقه تا 30 دقیقه متغیر بوده و تعداد جلسات درمان به‌صورت یک‌بار در هفته یا دو هفته یک‌بار انجام می‌شود البته با توجه به نوع عارضه و تشخیص پزشک همه موارد ممکن است دچار تغییر شوند.

  وقتی همه موضع موردنظر توسط دستگاه میکرودرم پاک‌سازی یا لایه‌برداری شد صورت با آب کاملاً شست شده و بعد از کرم مناسبی مانند اکسید زینک یا یک کرم مرطوب‌کننده استفاده می‌شود تا التهابات ناشی از لایه‌برداری کاهش یابد. در این حال فرد می‌تواند به محل کار خود بازگشته و فعالیت روزانه خود را ادامه دهد البته سوزش مختصر و قرمزی موضع تا چند ساعت باقی خواهد ماند.

  برای رسیدن به نتایج مناسب میکرودرم باید آن را سه تا هفت جلسه یا بیشتر ادامه داد. بسته به خواسته بیمار می‌توان بعد از استفاده از میکرودرم از لیزر نیز جهت اثرات تکمیل‌کننده جوانی و کاهش چین‌وچروک استفاده کرد.

  البته این روش نباید برای پوست‌های مبتلابه آکنه‌ی فعال با ضایعات التهابی به کار رود، چون باعث تأخیر در بهبود این ضایعات می‌گردد. همچنین کسانی که به خاطر آکنه‌ی صورت تحت درمان با داروی ایزوترتینوئین (روآکوتان) هستند نباید در حین مصرف این دارو و تا یک سال بعد از قطع درمان از این روش استفاده کنند.
  وجود هر نوع عفونت سطح پوست یا تب‌خال نیز مانع کاربرد این روش در بیمار می‌گردد. باید به این نکته توجه داشت که این روش با سایش و لایه‌برداری موجب زیبایی می‌شود لذا در صورت باز بودن زخم یا عفونت ممکن است سایش آن باعث تحریک هرچه بیشتر موضع گردد.
   
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/9/18
 2. mainy marian

  mainy marian عضو گروه

  با میکرودرم به‌صورت هم‌زمان اکسید آلومینیوم به پوست اسپری شده و سلول‌های مرده حاصل از آن و بلوره‌های باقی‌مانده توسط دستگاه مکنده به درون دستگاه جذب می‌شوند. اکسید آلومینیوم استفاده‌شده توسط دستگاه علاوه بر پاک‌سازی و لایه‌برداری پوست باعث تحریک لایه‌های زیرین پوست و افزایش الیاف تشکیل‌دهنده‌ی پوست (کلاژن) گردیده و پوست را قوام می‌بخشد.
   
 3. fazlirnj

  fazlirnj عضو گروه

  برای رسیدن به نتایج مناسب میکرودرم باید آن را سه تا هفت جلسه یا بیشتر ادامه داد. بسته به خواسته بیمار می‌توان بعد از استفاده از میکرودرم از لیزر نیز جهت اثرات تکمیل‌کننده جوانی و کاهش چین‌وچروک استفاده کرد.این خاصیت مناسب میکرودرم و سبک و سریع بودن روش آن را به‌عنوان Lunch Peel معروف کرده است؛ یعنی فرد به‌راحتی قبل از مهمانی یا عروسی یا هر وعده ملاقات می‌تواند از این روش استفاده کرده و با ظاهری شاداب و تازه ظاهرشده و مجدداً بر سرکار خود حاضر شود. استفاده از میکرودرم معمولاً در صورت، گردن، بالای سینه، بازوها و آرنج‌ها رایج است.
   
بارگذاری...