رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

علل گرفتگی بینی

شروع موضوع توسط anamehr ‏4/3/18 در انجمن عمل بینی-جراحی بینی

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. anamehr

  anamehr عضو گروه

  یکی از عمده مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند گرفتگی بینی است.که فقط سرما خوردگی دلیل بروز آن نیست و دلایل زیادی بر گرفتگی بینی تأثیر دارد که در این مطلب بررسی می کنیم:
  انحراف تیغه بینی:دو حفره بینی توسط تیغه ای میانی که در جلو غضروفی ودر عقب و بالای بینی استخوانی است از هم جدا می شوند.کج بورن این تیغه میانی ممکن است در ظاهر مشخص باشد و یا کجی در داخل بینی باشد و در ظاهر مشخص نشود.کج بودن تیغه بینی خیلی کم به صورت مادرزادی دیده می شود و معمولأ بر اثر خوردن ضربه به بینی به وجود می آید به خصوص در دوران بلوغ ممکن است با ضربه ای آرام نیز تیغه بینی کج شود.
  رینیت آلرژیک:یکی ازشایع ترین علت های گرفتگی بینی رینیت آلرژیک است.که باعث خارش چشم،خارش ته حلق،خارش بینی و آبریزش و عطسه می شود و همچنین تورم شاخک های بینی را می تواند باعث شود.آلرژی در افراد می تواند فصلی باشد که آلرژنهای گیاهای مثل گرده ها باعث بروز آن می شوند و یا می تواند دائمی باشد که آلرژن هایی مثل حیوانات خانگی ،قارچهای منزل و اجزا بدن سوسک و موجودات ریز دیگر مانند مایت علت بروز آن است.تغزیه مایت از تکه های پوست کنده شده بدن تأمین می شود و در رختخواب زندگی می کند.
  رینیت غیر آلرژیک: علت بروز رینیت غیر آلرژیک مواد آلوده کننده مانند دود سیگار و غیره در محیط است. همان علایم رینیت آلرزیک را دارد.
  سینوزیت: از دیگر علل گرفتگی بینی می تواند سینوزیت باشد که علاوه بر گرفتگی بینی علایم دیگری نیز دارد.ترشح ته حلق،کاهش حس بویایی،سرفه و سردرد،درد صورت،بد بو شدن دهان و یا پولیپ از جمله دیگر علایم سینوزیت می باشد.که ممکن است حاد باشد.علت ایجاد سینوزیت می تواند قارچ باشد که در این نوع برای درمان به جراحی نیاز است.
  پولیپ:بر خلاف تصور بیشتر مردم پولیپ با انحراف بینی کاملأ متمایز است.پولیپ از التهاب مخاط بینی و سینوس وبه خصوص از سینوزیت ناشی می شود و میتوانم به صورت یک طرفه و یا دو طرفه باشد.پولیپ در معاینه به صورت توده ای قرمز یا صورتی دیده می شود.
  تنگی دریچه بینی:دریچه های خارجی و داخلی بینی وظیفه تنظیم جریان هوای بینی را بر عهده دارند.تورم شاخکهای بینی،انحراف تیغه بینی و یا جراحی هایی که باعث کوچک شدن بیش از حد بینی می شود می تواند علت تنگی دریچه بینی باشد.
  بزرگی لوزه سوم(آدنویید):بزرگی لوزه در کودکان موجب گرفتگی بینی و تنفس دهانی و همچنین خرخر آن ن ها می شود.
  تورم شاخکهای بینی:این شاخکها که وظیفه گرم و مرطوب نگهداشتن هوای تنفسی را بر عهده دارند اگر متورم شوند راه تنفس بینی را می بندد.آلرژی می تواند علت تورم شاخک ها باشد.
  آبسه و هماتوم در تیغه بینی:یکی از دیگر علت های گرفتگی بینی آبسه تیغه بینی است و در پی ضربه بینی و به طور ناگهانی باعث گرفتگی و درد بینی می شود.و حتمأ اورژانسی باید درمان شود وگرنه خطر از بین رفتن تیغه بینی وجود دارد و یا حتی مننژیت یا همان عفونت پرده مغز را می تواند به دنبال داشته باشد.
  چسبندگی بینی:چسبندگی مخاط بینی بر اثر ضربه و یا جراحی ممکن است به وجود آید و باعث گرفتگی بینی شود.
  تومور:تومور در ابتدا یک طرفه است و به تدریجباعث تورم و گرفتگی بینی می شود و گاهی ترشحات خونی به همراه د ارد.این بیماری باعث تغییر شکل صورت و بینی و یا حتی جا به جا شدن و بیرون زدن چشم در مرحله پیشرفته می شود.
  استفاده از داروها:از جمله داروهایی که باعث تورم و گرفتگی مخاط بینی می شود قطره های بینی مثل اکسی متازولین،فنیل افرین و نفازولین است. که متأسفانه به راحتی در داروخانه ها بدون نسخه متخصص جراحی بینی تهیه و استفاده می شود.
  منبع:متخصص جراحی بینی
   
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/3/18
  anahel و saranaderi از این پست تشکر کرده اند.