رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

سؤالات رایج درزمینهٔ انجام لیزر

شروع موضوع توسط soheil ‏29/1/17 در انجمن لیزر موهای زائد صورت

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. soheil

  soheil مشاور

  آیا لیزر همه موهای زائد را کامل از بین می‌برد؟

  افراد برای از بین بردن موهای زائد معمولاً 3 را ه پیش روی دارند. البته درصورتی‌که بخواهند تقریباً برای مدت طولانی از شر موهای زائد راحت شوند: دارو، الکترولیز و لیزر راهه‌ای مناسب برای از بین رفتن این موها هستند. لیزر موهای زائد را کم و نازک می‌کند اما باعث از بین رفتن آن‌ها نمی‌شود. ما معمولاً ۴ تا ۶ جلسه به فاصله ماهی یک‌بار برای صورت و به فاصله ۳ ماه یک‌بار برای بدن لیزر را تکرار می‌کنیم.

  معمولاً با انجام ۴ تا ۷ جلسه تعداد موها خیلی کمتر می‌شود. البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشد در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایده‌ای نخواهد داشت، پس اگر فرد موردبررسی قرار گرفت و در آزمایش‌ها مشخص شد مشکل هورمونی ندارد، می‌تواند لیزر را شروع کند اما باید در نظر داشته باشید که لیزر، موهای زائد را صفر نمی‌کند.

  ماندگاری لیزر چه قدر است؟

  ماندگاری لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد. جنس پوست، نوع لیزر، پزشک لیزر کننده، شرایط بدنی و ...همه در ماندگاری لیزر مؤثر هستند ولی به‌طورمعمول بعد از 4 تا 6 جلسه انجام لیزر هر ۶ ماه یک‌بار (بین ۳ تا ۴ بار) نیاز به انجام مجدد است. به‌این‌ترتیب تعداد موها به‌طور متوسط ۶۰ تا ۸۰ درصد کم می‌شود.

  آیا لیزر به پوست آسیب میزند؟

  انجام لیزر دقیقاً مانند قرارگیری در معرض آفتاب است همان‌طور که اگر فردی بدون پوشش مناسب دارویی در معرض آفتاب قرار گیرد دچار آفتاب‌سوختگی و کک می‌شود انجام لیزر نیز ممکن است این عوارض را داشته باشد اگر فرد بعد از لیزر مراقبت‌های لازم را رعایت نکند یا در صورت ایجاد زخم آن را دست‌کاری کند و تاول ایجاد شود، ممکن است جای آن اسکار باقی بماند. علاوه بر این اگر فردی که از لیزر استفاده می‌کند تبحر کافی نداشته باشد و شرایط دستگاه را بر اساس رنگ پوست بیمار درست تنظیم نکند، ممکن است منجر به ایجاد زخم، لک و تاول شود.

  لیزر را به‌جز پزشک کسی می‌تواند انجام دهد؟

  خیر. انجام لیزر نیازمند تجربه و اطلاعات زیادی است. برای مثال فردی که از داروی خاصی استفاده می‌کند یا فردی که دچار مشکل هورمونی است اگر نزد شخص غیرمتخصص لیزر شود ممکن است آسیب جدی ببیند. همچنین تنظیم دقیق دستگاه جهت جلوگیری از عوارض نیازمند تخصص و دانش پزشک است بنابراین بهتر است متخصص پوست لیزر موهای زائد انجام دهد زیرا دستگاه‌ها و پوست‌های مختلف را می‌شناسد و کار را صحیح انجام می‌دهد.

  کدام دستگاه برای رفع لیزر مناسب‌تر است؟

  معمولاً برای از بین بردن موهای زائد دو سیستم بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. سیستم‌های لیزری و غیر لیزری. دستگاه‌های غیر لیزری، سیستم‌های نوری هستند که IPL نام دارند. این نوع دستگاه‌ها قدرت زیادی در حد لیزر ندارند ولی برای رفع موهای زائد مناسب هستند. ازآنجایی‌که سیستم‌های لیزری گران‌قیمت هستند، سیستم غیر لیزری IPL طراحی شد که دسترسی به آن آسان‌تر و هزینه‌هایش کمتر است اما درعین‌حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است.
  سیستم‌های لیزری انواع مختلفی دارند ازجمله الکساندرایت و دایود با مکانیسم‌ها و طول‌موج‌های مختلف که هریک برای نوع به‌خصوص از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و … کاربرد دارند؛ به‌عبارت‌دیگر لیزری که برای پوست روشن استفاده می‌شود، شاید مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس. انتخاب نوع لیزر با پزشک است و پزشک باید با تمامی این لیزرها آشنایی داشته باشد؛ بنابراین بهتر است به‌جای توجه به تبلیغات بیشتر بر تخصص و دانش پزشک دقت شود.

  چرا برخی افراد بعد از لیزر دچار سوختگی و کک می‌شوند؟

  دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه و لیزر است. اگر فرد نزد پزشک غیرمتخصص و حرفه‌ای لیزر کند علاوه بر سوختگی و ایجاد لک ممکن است دچار اسکار شود که این موضوع بسیار ظاهر بدی بر جای می‌گذارد.

  برخی معتقدند لیزر پوست را تیره می‌کند آیا این موضوع صحت دارد؟

  بله اگر شدت و نوع لیزر با توجه به نوع پوست بیمار انتخاب نشود و پزشک غیرحرفه‌ای این کار را انجام دهد پوست بعد از لیزر دچار سوختگی و درنهایت تیرگی می‌شود.

  آیا انجام لیزر تأثیر منفی روی باروری و غدد لنفاوی تأثیر دارد؟

  خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می‌شود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمی‌گذارد. این مسئله در جهان موردبررسی قرارگرفته و مشخص‌شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی‌متر است بنابراین اصلاً به بافت‌های زیری نمی‌رسد که بخواهد مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به‌صورت گرما آزاد می‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی‌کند بلکه فقط تا قسمت‌های سطحی از پوست نفوذ می‌کند.

  آیا انجام این لیزر در بارداری ممنوع است؟

  هرچند هنوز تأثیر منفی لیزر موهای زائد بر روی جنین در دوران بارداری به ثبت نرسیده است ولی همه پزشکان به دلیل رعایت موارد احتیاطی استفاده از لیزر در دوران بارداری را ممنوع کرده‌اند اما در شیردهی مشکلی ندارد.
  آیا ممکن است بیماری‌های واگیردار پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر منتقل شوند؟

  گزارش‌هایی در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد این امر امکان دارد. اگر دستگاه به‌اندازه مناسب ضدعفونی نشده باشد و آلوده به ویروس زگیل یا ویروس‌های دیگر باشد ممکن است این ویروس به فرد دیگر منتقل شود بنابراین کسی که به این بیماری‌ها مبتلاست باید حتماً پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از لیزر را تا زمان رفع ویروس و درمان بیماری به تعویق بیندازد.
  آیا این لیزر دردناک است؟

  میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد آن در حد متوسط است و شدید نیست. می‌توان از پماد بی‌حس‌کننده استفاده کرد تا دردناک نباشد. البته بیشتر افراد بعد از لیزر از وجود اندک درد در حین درمان شکایت دارند ولی میزان آن به‌قدری نیست که ادامه درمان برای فرد غیرممکن شود.
   
  آخرین ویرایش: ‏29/1/17