رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

روش های درمان لک پوست

شروع موضوع توسط mandana23 ‏4/11/19 در انجمن درمان جای جوش

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. mandana23

  mandana23 عضو گروه

  کک و مک‌ها لکه‌های کوچک و قهوه‌ای بر روی پوست‌تان، اغلب در نواحیی که در معرض نور خورشید است می‌ باشند. در اکثر موارد، کک و مک‌ها بی ضرر هستند. آنها به دلیل تولید بیش از حد ملانین، که مسئول رنگ پوست و مو است (رنگدانه) ایجاد می‌شوند. به طور کلی کک و مک‌ها در اثر تحریک شدن پوست توسط اشعه فرابنفش بوجود می‌آیند.
  کک و مک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند :
  کک و مک ساده (ephelides) و کک و مک آفتاب سوخته (solar lentigines) . کک ومک‌های ساده، کک و مک شایعی هستند که عمده‌ی مردم با آن آشنایی دارند. کک و مک‌های آفتاب سوخته لکه‌های تیره‌ای هستند که در طی بزرگ سالی روی پوست ایجاد می‌شوند. این لکه‌های تیره شامل کک و مک‌ها، لکه‌ های تیره به دلیل افزایش سن و لکه‌ های ناشی از آفتاب سوختگی می‌ شوند. این دو نوع مختلف کک و مک ممکن است شبیه هم به نظربرسند، اما نحوه‌ ی ایجاد شدنشان متفاوت است.

  شایع ترین دلیل بروز لک

  شایع ترین علت بروز لک نور آفتاب است و شایع ترین نوع لک، لک بارداری که بیشتر در خانم ها به رنگ قهوه ای و به تدریج ظاهر می شود و برخی از خانم ها نیز که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند نیز دچار همین لک ها می شوند.
  کک و مک از 5 سالگی ظاهر می شود این لک ها مخصوصا در افرادی که پوست روشن و موهای قرمز و چشمان آبی دارند بیشتر دیده می شود و با افزایش سن روشن تر می شود و در سنین بالا به دنبال تماس طولانی مدت با نور آفتاب و افزایش سن ظاهر می شود.
  برخی لک ها به دنبال کمبود ویتامین B12 بروز می کند و این لک ها در افرادی که پوست تیره دارند شایع تر است، کمبود ویتامین A و کم خونی هم می تواند باعث بروز این مشکل شود مصرف قرص های ضد بارداری و برخی داروهای روان پزشکی باعث ایجاد لک قهوه ای روی پوست می شود، داروهای شیمی درمانی و داروهایی که پوست را به نور حساس می کند باعث بروز لک می شود ، بیماری هایی از جمله آسم، مشکلات کبدی، روماتیسم باعث ایجاد لک های تیره روی پوست می شود و برخی لک ها نیز به دنبال التهاب پوست ایجاد می شود پوست کسانی که دچار آکنه و زخم هستند و افرادی که لیزر می کنند اگر در تماس با آفتاب باشند پوستشان تیره می شود.
  درمان لک پوست
  اولین گام برای درمان لک های روی پوست، تشخیص علت به وجود آورنده لک است. اکثراً لک پوست به دلیل ماندن به مدت طولانی زیر نور آفتاب به وجود می آیند. معمولاً لک هایی که به دلیل تغییر رنگ پوست زیر نور آفتاب به وجود می آیند، با کرم های ضد لک درمان می شوند. اما به غیر نور آفتاب عوامل دیگری، مثل تغییرات هرمونی (به خصوص تغییرات هرمونی زنان در دوران بارداری)، مسائل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، مصرف برخی داروها (مثل داروهای ضدبارداری، یا داروهای ضد سرطان)، بعضی بیماری ها (مثل آسم و بیماری های کبدی-کلیوی) می توانند باعث لکه های پوستی بشوند که درمان هر یک از این لک ها نیاز به مشاوره با یک دکتر متخصص پوست یا دکتر داروساز دارد چون علاوه بر درمان لک باید عامل به وجود آورنده لک هم درمان شود. اما در این مقاله می خواهیم تنها به درمان لک ها بپردازیم.

  به طور کلی، درمان همه انواع لک مستقل از اینکه چه عاملی باعث به وجود آمدن آن شده است، دو مرحله دارد. در وهله اول از یک کرم ضد لک معمولی برای درمان لک استفاده می شود. طول دوره درمان با استفاده از این کرم های ضد لک معمولاً بین 2 تا 3 ماه بوده و معمولاً نتایج بعد از دو تا سه هفته روی پوست مشخص شده و لک ها به تدریج از بین می روند. در صورتی که بعد از سه هفته هیچ نشانه ای از کم شدن و کمرنگ شدن لک ها روی پوست مشاهده نشد، در مرحله بعد با مشاوره با یک دکتر متخصص پوست یا دکتر داروساز، یک کرم ضد لک قوی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر لک قابل درمان با استفاده از کرم های ضد لک باشد، با استفاده از این کرم های ضد لک باید درمان شود. اکثر لک های معمولی، کمرنگ و کوچک و لک هایی که در اثر ماندن زیر نور آفتاب به وجود می آیند با استفاده از این کرم های ضد لک از بین می روند و پوست سالم، زیبا و بدون لک جایگزین پوست لک دار می شود.
  توجه به این نکته ضروری است که بعضی از انواع لک مثل کک و مک، لک و پیس، و لک های بزرگ و وسیع معمولاً با استفاده از کرم های ضد لک قابل درمان نبوده و بر حسب نوع لک و نوع پوست ممکن است روش های دیگر درمان لک مثل مزوتراپی، میکرودرم ابریژن، و یا لیزر درمانی توسط پزشکان متخصص پوست مورد استفاده قرار بگیرند.