رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

در مورد شکستگی گونه بیشتر بدانیم

شروع موضوع توسط dermo ‏15/4/21 در انجمن پروتز گونه

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. dermo

  dermo عضو گروه

  در مورد شکستگی گونه بیشتر بدانیم

  شکستگی گونه شایعترین شکستگی ناحیه صورت است که علت آن به دلیل مکان و همچنین برجسته بودن این ناحیه روی صورت و همچنین نازک بودن نسبی ناحیه قوس گونه است. شایعترین علل شکستگی گونه نزاع و درگیری های فیزیکی و همچنین تصادفات رانندگی است. استخوان گونه یکی از مهم ترین نواحی در صورت از نظر زیبایی می باشد. شکستگی گونه میتواند باعث فرورفتگی ناحیه گونه و در نتیجه ایجاد ناقرینگی در صورت شود. جراحی شکستگی گونه در اکثر موارد به دلیل ایجاد قرینگی و به دلایل زیبایی انجام میگیرد.

  روش‌های تشخیص شکستگی گونه

  استخوان گونه تقریبا نازک و دارای انحنا است. به همین دلیل احتمال شکستگی تقریبا بالایی برای آن وجود داردشکستگی اسخوان زایگوما ازشایعترین شکستگیهادرصدمات ناحیه صورت است که میتواند مشکلات عدیده یی درفانکشن وزیبایی ایجادنماید. پیش ار هرچیز معاینه ناحیه بیانگر وجود یاعدم وجود شکستگی وشدت بروز شکستگی خواهدبود که توسط متخصص جراحی فک ودهان وصورت انجام خواهدشد. تعیین میزان آسیب دیدگی پیش از انجام معاینات جزئی‌تر لازم است. چرا که در آسیب دیدگی شدید پزشک باید با مراقبت‌های ویژه‌ای معاینات لازم را انجام دهد. در صورتی که آسیب جزئی باشد، پزشک تا حدی می‌تواند صورت را لمس کند و معاینات فیزیکی را بهتر انجام دهد. بعد از آن علائم عدم تقارن صورت معاینه می‌شود. پزشک همچنین بررسی می‌کند که آیا شکستگی گونه در حرکت صورت نیز اختلال ایجاد کرده است یا خیر.

  پزشک اندازه مردمک و واکنش‌های آن را ارزیابی می‌کند. همچنین آسیب‌های احتمالی به سیستم عصبی مرکزی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. بیمار باید اطلاعات کاملی درباره اتفاقی که باعث شکستگی گونه او شده به پزشک ارائه دهد. همچنین اگر در گذشته نیز موارد مشابه رخ داده یا جراحی خاصی روی صورتش انجام شده، باید با پزشک در میان بگذارد.  علایم شکستگی گونه چیست؟

  معمولا در هنگام شکستگی گونه قسمت استخوانی قوس گونه به داخل فرو می رود و در لمس با مقایسه نسبت به طرف مقابل فرو رفتگی آن حس می شود. در چند روز اول پس از ضربه به دلیل تورم ممکن است فرورفتگی روی صورت دیده نشود اما ممکن است بعد از برطرف شدن تورم فرورفتگی روی صورت و عدم تقارن نسبت به سمت مقابل مشهود باشد.
  یکی دیگر از علایم شکستگی گونه این است که معمولا شکستگی های این ناحیه با کبودی زیر چشم، خونریزی زیر صلبیه چشم، تاری دید و یا دوبینی همراه می باشد. در صورتی که شکستگی گونه استخوان کف چشم را نیز درگیر کرده باشد احتمال فرو رفتگی چشم به داخل و عدم تقارن نسبت به چشم سمت مقابل نیز وجود دارد. در موارد شدید شکستگی کاسه چشم نیز همراه شکستگی گونه ایجاد می گردد.

  در بسیاری موارد پس از ضربه بی حسی، احساس گز گز یا مور مور شدن پوست ناحیه گونه، بی حسی بینی و لب بالا وجود دارد که با لمس نسبت به سمت مقابل درک می شود. علت ایجاد این بی حسی آسیب عصب حسی می باشد که از ناحیه گونه خارج شده و به پوست ناحیه گونه، بینی و لب بالا و دندان های بالا عصب می دهد.
  در موارد شدید شکستگی گونه ممکن است روی سیستم دندانی تاثیر گذاشته و عدم جفت شدن دقیق و کامل دندان ها را به دنبال داشته باشد.

  حس گرفتگی بینی و احتقان نیز در اغلب موارد شکستگی ناحیه گونه وجود دارد که علت آن خونریزی داخل سینوس است که باعث پر شدن داخل حفره سینوس با خون و در نتیجه حس گرفتگی بینی می شود.


  متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان می‌توانند اقدامات مورد نیاز برای ترمیم آسیب دیدگی‌های گونه را انجام دهند. همچنین در صورت نیاز به جراحی نیز این کار را با کم‌ترین میزان عوارض جانبی و بهترین نتیجه برای بیماران خود انجام خواهند داد. برای رزرو زمان مشاوره آنلاین یا حضوری با دکتر سزاوار می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.