رد اعلامیه
به مشاور زیبایی انجمن پوست ایران خوش آمدید. برای استفاده از کلیه امکانات انجمن ثبت نام کنید یا وارد شوید. لطفا سوالات خود را زیر قسمت مربوطه مطرح نمایید و منتظر پاسخ متخصصین باشید. جهت آشنایی بیشتر می توانید راهنمای کار با انجمن را بخوانید. با سپاس

بوتاکس چیست و چگونه تأثیر می‌کند؟

شروع موضوع توسط soheil ‏31/1/17 در انجمن تزریق بوتاکس

تزریق چربی | کاشت مو | هایفوتراپی | کاشت ابرو | تزریق ژل | پلکسر
بارگذاری...
 1. soheil

  soheil مشاور

  و چگونه تأثیر می‌کند؟

  بوتاکس درواقع نوعی سم است که از نوعی پروتئین پیچیده تشکیل‌شده است و نام تجاری توکسین بوتولینوم A است. این سم از نوعی باکتری به نام کلستریدیوم ترشح‌شده و مسمومیت‌های شدید غذایی را ایجاد می‌کند. برای استفاده پزشکی از این سم این فرآورده را به‌صورت خالص و استریل و به‌صورت تزریق استفاده می‌کنند.

  بعد از به عضله موردنظر جذب‌شده و در قسمت پایانه‌های عصبی تأثیر کرده و فرمان انقباض عضله را مختل کرده و بدین‌صورت از ایجاد انقباض و جمع شدگی عضله جلوگیری می‌کند درواقع بوتاکس از آزاد شدن نوعی مسئول انقباضات ماهیچه‌ای (استیل کولین) جلوگیری می‌کند، درنتیجه دستور انقباض به عضله نرسیده و عضله به‌صورت موقت (تا پایان تأثیرگذاری بوتاکس) فلج موقت می‌شود.

  معمولاً مدت فلج شدن عضله بین 3 تا 6 ماه طول کشیده و به این خاطر تزریق بوتاکس به‌صورت حداقل دو بار در سال توصیه می‌شود.

  :

  وقتی بوتاکس به عضله موردنظر تزریق‌شده و آن را فلج می‌کند باعث عدم فعالیت ماهیچه شده و چروک‌های ایجادشده در اثر انقباضات ارادی (مانند اخم کردن) یا انقباضات غیرارادی (مثل چروک‌های ایجادشده هنگام خندیدن) از بین خواهند رفت.
  درواقع عدم ‌انقباض عضلات زیرپوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین‌وچروک‌های پوست روی عضله می‌شود.

  زیباسازی کدام قسمت‌ها با بوتاکس بهتر جواب می‌دهد
  ؟

  بیشترین استفاده از ازنظر زیبایی در محدوده صورت انجام می‌پذیرد. از بین بردن خطوط بین دو ابرو که به خط اخم معروف هستند، بالا کشیدن ابروها، شکل دادن به ابروها، خطوطی که در اثر افزایش سن در ناحیه پیشانی پدید می‌آید، چین‌وچروک‌های پدید آمده در اطراف چشم‌ها، خط‌هایی که براثر خنده در اطراف لب یا زیرگونه‌ها تشکیل می‌شود، صاف کردن پوست حفره‌دار یا به‌اصطلاح پرتقالی شده به‌خصوص در ناحیه چانه، چروک‌ها و خطوط ایجادشده بر روی گردن، از بین بردن عدم قرینگی در صورت و ... همگی ازجمله کاربردهای بی‌نظیر بوتاکس می‌باشند.

  چین‌ها و چروک‌های صورت معمولاً به دودسته دینامیک و استاتیک تبدیل می‌شوند درواقع همه چین‌ها ابتدا دینامیک هستند و در درازمدت به‌صورت عمیق و استاتیک درمی‌آیند.

  درصورتی‌که چروک‌های نواحی ذکرشده به‌صورت استاتیک باشند تزریق بوتاکس به‌تنهایی پاسخگو نبوده و این مورد باید به‌صورت درمان کمکی مورداستفاده قرار گیرد. معمولاً در این موارد از تزریق ژل برای نتیجه‌گیری بهتر استفاده می‌شود.

  چگونه تزریق می‌شود؟

  تزریق بوتاکس کار بسیار ساده و درعین‌حال حساسی است. تزریق معمولاً به‌راحتی و بدون درد در مطب انجام‌شده و نیازی به بی‌هوشی یا بستری شدن نیست. ازآنجاکه تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد البته گاهی با توجه به موقعیت بیمار ممکن است از ژل‌های بی‌حس‌کننده نیز استفاده شود.

  معمولاً بوتاکس را با سوزن‌های بسیار نازک انسولین تزریق کرده و حتماً موضع را قبلاً به‌صورت کامل ضدعفونی می‌کنند لذا وجود عفونت در موضع باعث عدم تزریق خواهد شد.

  محل تزریق بوتاکس با توجه به هدف تزریق انجام‌شده و بیشترین محل درخواستی معمولاً بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم است.
  ممکن است در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که به‌زودی از بین خواهد رفت. بین 3 تا 5 روز بعد از تزریق به‌تدریج آثار تزریق بوتاکس نمایان شده و به‌مرور چروک‌ها محو می‌شوند. البته بعد از مدت مشخص (حدوداً 6 ماه) با از بین رفتن حالت فلج عضله دوباره چروک‌ها ظاهر می‌گردند.

  آیا همه چروک‌ها به‌صورت کامل با بوتاکس از بین می‌روند؟

  چروک‌های ایجادشده در صورت به دو نوع دینامیک و استاتیک تقسیم‌بندی می‌شوند.
  درواقع چروک‌های دینامیک چروک‌هایی هستند که با انقباض عضلات صورت به‌صورت مستقیم در ارتباط بوده و با از بین رفتن انقباض از بین می‌روند و چروک‌های استاتیک چروک‌هایی عمیق هستند که حتی با فلج شدن عضله نیز به‌صورت مناسب محو نشده یا اصلاً تحت تأثیر انقباض نیستند.

  چروک‌های استاتیک درواقع همان چروک‌های دینامیک هستند که قبلاً روی پوست ایجادشده‌اند ولی به دلیل زمان زیاد آن‌قدر عمیق شده‌اند که درواقع باعث شکستن و تاخوردگی پوست گردیده‌اند و قابل از بین بردن با بوتاکس نیستند (این نوع چروک‌ها ممکن است با عمل لیفتینگ تا حدودی بهبود یابند). بهتر است قبل از آنکه چروک دینامیک به استاتیک تبدیل شود با تزریق بوتاکس از این عارضه جلوگیری شود.

  برای تشخیص استاتیک یا دینامیک بودن چروک‌ها کافی است پیشانی و عضله اخم خود را منقبض کنید در حالت عادی به خودتان نگاه کنید اگر در این حالت در هرکدام از نقاط فوق یعنی اخم و پیشانی و دور چشم چروک داشتید این بدان معنا است که شدت چروک شما شدید است یا در حال شدید شدن است و چروک‌ها از نوع استاتیک ضعیف یا قوی هستند و احتمال از بین رفتن این چروک‌ها با بوتاکس بسته به عمق آن‌ها متغیر است اما 100 درصد نخواهد بود.

  حال بدون منقبض کردن به پیشانی و اخم و دور چشم خود نگاه کنید، اگر چین‌وچروک نبینید ولی بعد از منقبض کردن متوجه شوید اخم و پیشانی شما چین دارد و هنگام تبسم ببینید که خطوط دور چشم شما خود را نشان می‌دهد یعنی چروک‌ها در حالت دینامیک بوده و هنوز پیشرفته و عمیق نشده و در این صورت تأثیر تزریق بوتاکس در از بین بردن این چروک‌ها ۱۰۰ درصد و کامل است.

  اگر متوجه شدید چروک شما از نوع استاتیک است نباید نتیجه‌گیری کنید که تزریق بوتاکس برای شما بی‌فایده است چراکه در صورت عدم تزریق برشدت چروک شما هرسال افزوده‌شده و عمق چروک‌ها افزایش می‌یابد.

  لذا علاوه بر تأثیر ۷۰ تا ۸۰ درصدی در کاهش این چین‌ها اگر منظم هرسال دو بار بوتاکس تزریق شود نه‌تنها از پیشرفت آن جلوگیری می‌شود بلکه شدت چروک هم بعد از ۲ تا ۴ سال کمتر هم می‌شود در ضمن در مواردی که شدن چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یا شکاف عمیق شده علاوه بر تزریق بوتاکس لازم است ژل‌های کلاژن یا هیالورونیکاسید هم در چین اخم تزریق شود در این صورت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر می‌شود.

  تأثیر بوتاکس بعد از هر بار تزریق:

  به‌طورمعمول تأثیرگذاری بوتاکس بین 3 ماه تا حداکثر 6 ماه متغیر است که این موضوع به فاکتورهای گوناگون بستگی دارد.

  تزریق بوتاکس در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. در برخی افراد تأثیرگذاری بوتاکس مناسب‌تر بوده و علاوه بر نتایج بهتر ماندگاری طولانی‌تری نیز خواهد داشت. برعکس در برخی افراد اثرگذاری آهسته‌تر بوده و حتی ماندگاری کمتری نیز دارد.

  میزان داروی تزریق‌شده نیز در اثرگذاری بوتاکس بسیار مؤثر است. گاهی تشخیص یک پزشک تشخیص مثلاً 50 واحد بوتاکس است و گاهی پزشکی دیگر برای همان فرد 70 واحد بوتاکس تزریق می‌کند که با توجه به تبحر پزشک اثرگذاری و ماندگاری بسیار متفاوت خواهد بود.

  عامل مهم دیگر در اثرگذاری بوتاکس عمق چروک‌های موجود روی پوست است که هرچه بیشتر باشد مسلماً تأثیر بوتاکس و مدت‌زمان ماندگاری کمتر خواهد شد.

  به‌صورت کلی اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد تأثیر بسیار مناسب‌تری از بوتاکس را خواهد دید تا شخصی که بار اول است بوتاکس می‌کند. این فرد نسبت به بقیه افراد کم چروک‌تر و جوان‌تر بوده و تأثیر تزریق بوتاکس در وی بهتر و نمایان‌تر خواهد بود.

  آیا جایگزین کرم یا لیزر به‌جای بوتاکس با همان اثرپذیری وجود دارد؟

  خیر! بوتاکس با اثرگذاری بسیار بالا دقیقاً روی عضله عمل می‌کند درحالی‌که لیزر و هر نوع کرم ضد چروک تنها باپوست مرتبط بوده و اثرگذاری بسیار پایین‌تری نسبت به بوتاکس دارند. برخی افراد از نوعی کرم در بازار نام می‌برند که به کرم بوتاکس معروف بوده و در انواع ایرانی و خارجی موجود است.

  این کرم‌ها بوتاکس واقعی نیستند و نام‌گذاری آن‌ها صرفاً به دلیل آن است که عملکردی شبیه بوتاکس دارند (البته این عملکرد بسیار کم بوده و قابل‌مقایسه با بوتاکس نیست). ماده ارژیرلین که ماده مؤثره اصلی این کرم‌ها است یک هگزاپپتید است که مولکول بسیار ریزی دارد وقتی این کرم‌ها به پوست مالیده می‌شوند این ماده به‌تدریج جذب می‌شود و باعث جلوگیری از انقباض فیبروبلاست های داخل پوست و به مقدار کم و به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش انقباضات عضلات زیرپوستی می‌شود.

  به‌صورت کلی می‌توان گفت شاید این کرم‌ها در پیشگیری از بروز چین‌وچروک تا حد کمی مؤثر باشند ولی در از بین بردن این چروک‌ها کاملاً بی‌تأثیر هستند.
  البته این کرم‌ها با توجه به اینکه گران هم هستند دو تا سه ماه بعد از تزریق بوتاکس تجویز می‌شوند تا اثر بوتاکس تزریق‌شده بیشتر و بهتر شود، یا کسی که تمایلی برای تزریق بوتاکس ندارد بهتر است این کرم‌ها را استفاده کند تا لااقل سیر پیشرفت چین‌وچروک‌های پیشانی کندتر شود (و درواقع این کرم‌ها نمی‌توانند مثل تزریق بوتاکس به‌طور کامل عضله زیرپوست را فلج کنند).

  در مورد لیزر نیز همین قضیه وجود دارد یعنی لیزر امکان تأثیر روی عضله را ندارد و لذا نمی‌تواند روش درمانی باشد البته می‌توان بعد از تزریق بوتاکس برای تکمیل کردن اثر بوتاکس، لیزر یا کرم‌هایی را تجویز کرد.

  نکته حائز اهمیت این است که چروک دور چشم به دلیل نوع متفاوتی که نسبت به سایر چروک‌ها دارد کمی متمایز است. در بروز چروک دور چشم علاوه بر عضلات شلی و چروک پوست هم دخیل است لذا اگر هنگام خندیدن یا حتی تبسم، دور چشم شخص دچار چروک می‌شود و در حالت عادی شخص چروک ندارد فقط تزریق بوتاکس کافی است ولی اگر در حالت عادی هم دور چشم شخص چروک داشته باشد در این موارد علاوه بر تزریق بوتاکس بهتر است شخص از کرم‌های دور چشم ضد چروک هم استفاده کند (فقط برای پیشگیری و نه درمان) البته اگر هدف مراجعه‌کننده درمان و بهبودی واضح چروک پوست باشد علاوه بر بوتاکس باید لیزر کند که نوع لیزر با توجه به تشخیص پزشک مشخص می‌گردد.
   
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/9/18
 2. ssmzss

  ssmzss عضو گروه

  ممنون از این پست بسیار خوب. البته باید اشاره کرد که بوتاکس در بسیاری از موارد هم برای برخی از افراد ممنوعه. مانند خانم های باردار.در خانم های باردار و شیرده، کسانی که مبتلا به فلج عضلات هستند یا عفونت فعال در محل دارند یا به آلرژی های فعال مبتلا هستند، تزریق بوتاکس ممنوع است.همچنین کسانی که بیماری های خودایمنی دارند بهتر است بوتاکس تزریق نکنند زیرا سیستم ایمنی در این افراد ضعیف است و هر عامل جدید می تواند واکنش های ایمنی ایجاد کند و باعث تشدید بیماری قبلی شود.این نکات رو بهتر دونستم که ذکر کنم.ممنون از شما
   
  admin از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - بوتاکس چیست چگونه
 1. somayeh
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  1,003
 2. riyahi.doctor
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  247
 3. neda232
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  328
 4. sahar98
  پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  577
 5. soheil
  پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  1,243